Protože nemůžu vymyslet nic originálního, budiž tento článek nazván "ztráta iluzí"

3. března 2011 v 10:55
Ztráta iluzí je něco, co člověk v menší či větší míře zažívá dennodenně. Jednu z takovýchto ztrát mám momentálně v živé paměti. Stalo se to asi před 14 dny na úvodní přednášce z předmětu biotechnologie. Na začátku této přednášky jsme dělali takový menší test, týkající se hlavně GMO. Poslední otázkou v tomhle testu bylo, jestli i jiné organismy, než ty geneticky modifikované mají geny. Tento dotaz samozřejmě následovala salva hurónského smíchu, na který ovšem náš přednášející reagoval odpovědí ve smyslu ať se moc nesmějeme, že údajně podle nějaké ankety, provedené asi před 3 lety po celé EU, 43% respondentů odpovědělo, že nic jiného než GMO geny nemá. Toto mě opravdu dostalo do kolen (a to víc, než zjištění, že podle jiné aknety, prováděné cca před 10 lety v USA, asi stejně velké procento lidí věří, že Země byla stvořena Bohem před méně než 10 000 lety). Už začínám rozumět úspěchu celé té Greenpeace antiGMO vylívárny.
Už jsem si zvykla, že většina lidí striktně odmítá vidět krásy toho, co studuju a na název mého oboru reagují veskrze zděšeně (i když nechápu proč, vezmeme-li to čistě technicky, slovo molekula je krásně libozvučné a vlnivé a buňka je zase slůvko pěkně štavnaté a naducané:), a dokonce jsem si i zvykla na kydy od různých arogantních jedinců, veskrze filozoficky zaměřených, že to, co studuju není žádná věda a že si nedokážou představit žádný přínos, který by můj obor mohl míti a považují ho tedy za zbytečný (ještě aby, když s největší pravěpodobností ani neví, co znamená zkratka DNA, ale nerýpejme:). Zvykla jsem si taky na to, jak se lidé pod reklamní masáží nechají snadno poděsit nad věcmi jako je například onen zatracovaný glutamát (ďáblova toť amikokyselina!) nebo naopak ochotně vytahují šrajtofle a kupují rozšmelcované hovězí srdce, protože zcela nutně potřebují nahnat hladinu koenzymu Q (ten opravdu nikde jinde nenajdete, proto se látkám tohoto typu taky říká ubichinony:D) či nechat si vyhladit ksicht krémem, jež v sobě kloubí krásu s novými vědeckými poznatky a obsahuje DNA (proč tito vědci nedostali nobelovku za objev nečeho, co do vás napasuje DNA jednoduchým způsobem, s úžasnou účinností a navíc bez vedlejších efektů, tomu opravdu nerozumím), případně že uvěří tomu, že když vám nědko bude mávat kolem ksichtu přístrojem podobným kulmě na vlasy, můžete z fleku sledovat nabarvené bakterie, co vám rejdí po zubech. O různých doplňích stravy "od A až po železo" radši ani nemluvím. Jasně, lidi nemají ani prazákladní přehled v těchto věcech a za blbost a důvěřivost se platí. Je přirozené, že se zkrátka našli chytráci, co toho budou využívat a lákat je na cizí slovíčka. Ale co je moc, to je moc.
Takže, pokud někdo z těchto 43% lidí, co nevěří v existenci genů, náhodou vyskytne na tomto blogu a přečte tento článek až do konce, přijďte si ke mě laskavě pro povinnou facku následovanou základním poučením v tématu:-P Nic, jelikož musím zdrhat na bus, ukončuju tímto své halekání nad lidskou blbostí, mějte se krásně a ať dnes příjdete o co nejméně iluzí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rýža Rýža | Web | 3. března 2011 v 15:54 | Reagovat

DNA - dobře nafermentovaný alkohol?:DD

2 Autorka Autorka | 3. března 2011 v 18:40 | Reagovat

Tak tak!:D

3 Rýža Rýža | Web | 3. března 2011 v 19:56 | Reagovat

Budeme fermentovat příští neděli??:)) Už jsem otevřela strategický nezávazný komunikační kanál s bubeníkem:D

4 AjA AjA | Web | 5. března 2011 v 0:43 | Reagovat

co je DNA vim :) ale ono "vedecke" hrani s geny se mi take uplne nelibi...nemyslim, ze bych byla nepoucena... proste genove inzenyrstvi povazuju za fusovani do neceho, do ceho bychom vrtat nemeli, podobne to mam s hormonalni antikoncepci, vykopavani hrobu nasich predku (a ano, to strilim do vlastniho oboru), fanaticke veganstvi a par jinych veci :).

Ta cisla mne nezarazi, neprekvapuji, s ohledem na vystupy nekterych testu nasich studentu se ani neni cemu divit... :)) a to je to VS populace.... u te ostatni iluze ani nemam

5 Autorka Autorka | 5. března 2011 v 14:56 | Reagovat

Ája: Já naprosto respektuju, že má někdo obavy z GMO, já osobně taky nejsem pro, aby se z fleku všechna pole zaplnila GMO plodinama, samozřejmě to chce trochu opatrnosti. Na co narážím je to, že lidi, kteří ani nemají páru, o co jde, striktně odmítají GMO, protože se bojí, že jim potom naroste třetí oko nebo tak něco:) Celá ta hysterie okolo toho je přehnaná - nevím, jestli jsi třeba došla do styku s tím, čím musí projít laboratoř, když chce dělat pokusy na upravených rostlinách či zvířatech (nejen vyplňování formulářů o stovkách stran, investice do nevímjakého vybavení a všechny ta zásady práce s tím, ale třeba vojenská blokáda prostoru kolem laboratoří, odkud utekla GMO myš, pokud se jí nepodaří chytit do stanoveného časového limitu a další podobné směšnosti:) Zvlášť navíc ještě vzhledem k tomu, že oproti moderním šlechtitelským metodám, kterých si nikdo nevšímá, jsou genetické modifikace rozhodně mnohonásobně sofistikovanější a nebojím se říct, že i bezpečnější. Jinak, co se týká nelibosti ke GMO všeobecně - jak jsem psala, opatrnost je potřeba, ale ten přínos, ať už teď viditelný a co teprve ten potenciální, mi příjde naprosto úžasný, a to ještě nejsem ani zdaleka na takové vědomostí úrovni, abych ho dokázala vidět a ocenit na 100%. I když, stejně "úžasně" by to pravděpodobně šlo zneužít ke kdoví čemu, mno:-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama