Kéž bys, oko mé modravé, radši nevidělo...

3. dubna 2011 v 14:05
Vždycky jsem byla člověk, který zastává názor, že do zájmů ostatní populace mi může být hovno. Ve svém okolí jsem často registrovala tendence lidí halekat nad tím, jak je hrozné, jak dneska málo lidí čte pořádné knížky, a jak jsou mladí čím dál tím blbější. Nemůžu říct, že bych dříve s tímto tvrzením nějak nesouhlasila, ale vždycky to šlo relativně mimo mě. Až doteď. V rámci přivýdělku jsem vzala jeden takový (jak jsem si nejprve myslela) příjemný a nepříliš náročný job, kdy pro někoho přepracovávám okruhy ke zkoušce z mého velmi oblíbeného předmětu, biochemie. A jak mnohým bystřejším už asi došlo, problém tkví právě v oné předponě pře-.
Nechci se tímto navážet do nějaké skupiny studentů jako celku, nicméně řekněme, že poté, co jsem se dozvěděla, kde můj člověk studuje (zemědělka, nic proti, studoval ji i můj tatínek) a jaké má základy dané předchozími absolvovanými přehledy, čekala jsem, že se v textech vyskytne dost faktických chyb. Samozřejmě, člověk (nebo spíše skupina lidí), co je vypracovával přede mnou, se to učil, a navíc z dosti zmatečně zpracovaných skript. Ani ve snu by mě však nenapadlo, že bych se u vysokoškolských studentů mohla setkat s následujícími věcmi: s neschopností googlovat (když neznáme pojem, tak namísto toho, abysme si ho za cca 10 vteřin našli, strávíme radši minutu okecáváním, že nevíme, a že to asi bude znamenat to a to), s totální neschopností porozumět psanému textu (mám předlohu, ze které můj předchůdce čerpal a opravdu, srovat původní text a to, co z něj onen člověk vyvodil, je zážitek) a taky s pravopisem i slohem, za které by se muselo stydět i prase. Nenapadlo by mě o sobě tvrdit, že jsem bůhvíjaký skvělý češtinář, který hrubku nenapíše jak je rok dlouhý, a se slohem tak skvostným, že když projdu kolem knihovny, tak spadne, ale čeho jsem se dočkala tady... Posuďte sami - toto jsou věci, které jsem našla na JEDNÉ! stránce obdrženého textu (a teď si představte, že takových je cca 30).

... fotosyntéza - jedna z nejdůležitějších dějů ...

Třeskutá logika v akci
...trávení lipidů probíhá v žaludku pomocí žaludeční lipázy (enzym v pankreasu a střevní stěně) ...

A poslední, skvost, který stojí za překopírování celý. Tohle si nedokážu vysvětlit jinak, než že text psal dysgrafik nebo cizinec.
(Nevytrhávám z kontextu, věta nemá začátek) z malých molekul prekurzorů je jedním z nejdůležitějších procesů biosféry, protože je hlavním dějem který organismy vyrábějí z CO2 a H2O organickou hmotu.
Přeměna pyruvátu na glokózu věčina reakčních stupňů v glukóze je katalyzována enzymi glykolizy a probíhá obracením reakcí užitých při odbourávání glukoza. Reakce probíhají pomocí jiných enzymů. Týka se to vstupní reakce přeměny pyruvátu na silně makroenergický fosfoenolpyruvát. Různé buňky používají rozdílné cesty k přeměně pyruvátu na fosfoenolpyruvát.
Glukóza z pyruvátu umožňuje výrobu sacharidu.Oxidují se na oxalacetát, kterým učinkem fosfoenolpyruvatkarboxykinázy přeměňován na fosfoenolpyruvat mezi produktem je aminokyselina jenž se používá na výrobu sacharidů.Označuje se glukogenní aminokyselina,ta slouží živočichům jako zdroj glukózy při nedostatečném přisunu potravi.
Ke zvratu fosforolyzi glykogenu není v buňkách dostačná koncetrace u Glukozy fosfátu. Enzym glykogenfosforlíza se proto podílí pouze na odbourávání glykogenu, biosintéza(glikogeneze)neprobíhá obrácením fosforlízy. Dochází k ní postupným napojováním monomerních jednotek v silně aktivované formě, tedy transglikolízací za účasti glikosiltrasverás. ...

Myslela jsem, že na větší hrůzu, než nadpis otázky "Cytrátový cyklus" o pár stránek dříve, už nenarazím. No, spletla jsem se.

Proto lidi, čtěte (kurva!), ne kdovíčí blogísky (i když ty, které čtu já byste číst mohli:-P), ale knížky nebo alespoň texty psané lidma, co psát umí. Protože tohle je fakt běs. A vy, co trávíte část pracovní doby čtením takovýchto textů, máte mou upřímnou soustrast.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rýža Rýža | Web | 4. dubna 2011 v 8:06 | Reagovat

Tak si mi zase způsobila svalové křeče ... tohleto snad není možný! Já občas taky najdu ve svých zápiscích nějakou blbost, ale tohle by se mělo nechat zarámovat a vystavit hned vedle sochy Charlese Darwina!:D

2 o. o. | 22. dubna 2011 v 14:02 | Reagovat

To vypadá na gůgl překladač :D

3 Alena Alena | 11. června 2011 v 19:35 | Reagovat

Nad ním jsem taky přemýšlela, ale ten myslím nedělá pravopisné chyby a překlepy:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama