Tak trochu z jiného soudku...

8. ledna 2012 v 21:33
Tak jsem si v rámci tématu týdne vzpomněla na jeden rozhovor, který jsem před chvílí v rámci zkouškové prokrastinace četla. Inu, tak proč v oné bohu(ne)libé činnosti nepokračovat a namísto studia toxikologie nenapsat článek, že ano.
Tu je odkaz na onen text: http://www.spiegel.de/international/spiegel/0,1518,363663,00.html
Jedná se o rozhovor s keňským ekonomem Jamesem Shikwatim nazvaný "For God's sake, please stop the aid", pro méně angličtinářsky zdatné (což jak tak znám všechny ty inťoše a inťošky, co na můj blog chodí, nikdo není, ale tož pro jistotu) něco jako "Proboha, zastavte prosím (humanitární) pomoc (v Africe)". Tento pán zde příjemně temperamentním způsobem popisuje svoji vizi cesty za lepším životem lidí v Africe. Hlavními myšlenkami jsou tyto: Neposílejme jídlo do Afriky. Jídlo od humanitárních organizací zaplavuje místní trh a díky jeho šíleně levným cenám si místní zemědělci můžou jít tak leda hodit mašli. Pokud bude v tom kterém státě jídla málo, prostě ho to donutí obchodovat s okolími státy. Což povede ke zlepšení lokální (momentálně díky neustálému páchání dobra ze strany západních zemí téměř neexistující) infrastruktury. Tzn zlepšení. Dále neposílejme oblečení do Afriky. Afričani fakt neumzrnou a navíc se děje opět to samé - levné oblečení zaplaví trh a místní pracovníci v textilním průmyslu se mohou jít tak leda houpat vedle zemědělců. Nehledě na to, že ti chytřejší Afričani tyhle věci nakoupí za pár šupů a pak je s pěknou přirážkou prodají po internetu zpět do Evropy:D A už vůbec tam, proboha, neposílejme peníze. Nejlepší by zkrátka bylo, kdyby se humanitární organizace pěkně vypakovali a nechali Afriku, ať se trochu zvedne a ať se místí naučí, že nejsou žebráci. Ani argument, že humanitární organizace tvoří hodně pracovních míst, příliš neobstál, protože podle slov onoho pána tyhle instituce vždycky hrábnou po lidech se znalostí jazyka, což zde není každý druhý, ale většinou ti vzdělaní, takže to nakonec vede k tomu, že tu vystudovaný biochemik někde jezdí s kamionem s dobročinnou kukuřicí... Inu, tolik k článku, k tématu by se dalo jistě říci ještě mnohé, ale času je málo a chci se podívat na film...eeeeh, vlastně dočít přednášku (!!!), takže se rozloučím. Mno, tak se mějte přenádherně, a jak o tak vypadá, nejctihodnější skutek, který jsem udělala v minulém roce je to, že jsem neposlala do Afiky ani korunu:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rýža Rýža | 9. ledna 2012 v 9:39 | Reagovat

Jo, te to trochu zvláštní, jak mají lidi zkreslený pohled na Afriku, všichni vidí jen ty malé černoušky s nafouklýma bříškama, případně obraz přibližující se tomu, co vídáme ve válečných filmech o afrických konfliktech, co naopak nevidí, je to, že i tam to funguje tak trochu jako u nás (byť v menším měřítku), že se nakupuje, prodává, je tam zemědělství, průmysl i obchod a né každé dítě vypadá jako to z uprchlického tábora ze Somálska - btw. proč tu pomoc necílí přesně tam, kde je opravdu potřeba? Samozřejmě to není žádná idylka. Tam pořád platí, že kdo má kvér, má taky moc (no, pominemeli to, že tam kvér maj skoro všichni), ale víš jak to myslím.

Btw. trochu jiný humanitární džouk, víš jak byly předloni ty velké povodně na severu čech? jedna nejmenovaná herečka (nejmenovaná proto, že fakt nevím, které to byla, ale tuším Ivana Chýlková?) sehnala kamion plný vody, dek, jídla, léků, oblečení, prostě těch nejzákladnějších věcí - a to téměř druhej den po (kdy ještě tito humanitárníci sladce hajali), to zmanená v okamžiku, kdy to ti lidi nejvíce potřebovali a zavezla to přímo do epicentra a víš co na to ty slovutné humanitární organizace? Oneň na střeše, zlá krev (nevím, jestli jí třeba na cestu nešli taky sypat rýsováčky) a prej že měla vybrat peníze a voni by to rozdělili (jen jestli tam nechybí třeba oni by SI to rozdělili a odloupli by si z toho nějakou pěknou maržičku) ...

Ono těžko říct, jak to je ve skutečnosti, úplně správný asi nebude ani jeden ani druhej pohled, ale rozhodně je potřeba lidem otvírat oči, aby viděli, že ne všechno je tak křišťálové a aby si joo rozmysleli na co přispějou a na co ne.

2 Rýža Rýža | 9. ledna 2012 v 9:39 | Reagovat

Hehe, komentář pomalu delší než článek:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama