Září 2013

Jak přežít mezi lidmi nelaboratorními

13. září 2013 v 19:45
1) Jakkoli úchvatné a vzrušujícící jsou rozhovory o metodách molekulární biologie s jinými obdobně postiženými jedinci, ve společnosti lidí nelaboratorních se jim neoodávejte moc často. Obvykle skončí tím, že se všichni okolo zčista jasna musí jít s někým pozdravit či odejít na záchod (a prchnout okénkem). Nacházíte-li se v uzavřeném prostoru, jako například v autě, podobné konverzace většiou skončí spánkem všech zúčastněných (nebezpečné obzvláště jsou-li to řidiči). Čímž se na druhou stranu otevírá nová možnost přivýdělku blbě placeným českým vědcům - nahrajte to a děti budou spát jak zabité:)

2) Člověk nelaboratorní je tvor iracionální a proto není možné vést s nimi diskuzi o červech. Jakkoli krásný, rozkošný a v labu užitečný červík Caenorhabditis je, nestanete se ve společnosti zrovna populárními. Paradoxně, snahy přesvědčit zúčastněné o tom, že tihle krasavci opravdu jsou ťuťu a vůbec ne nechutní a že mají povahu a můžou být zvědaví, sociální nebo samotáři, a že si z nich můžete tvořit žasné mutantíky, kteří umí třeba i explodovat nebo vytvořit několik vagín, vedou k přesně opačnému výsledku. Z nějakého důvodu tyto rozhovory končí slovem "magor".

3) Lidé nelaboratorní jsou bezcitní. I když je péče o buněčné kultury v mnohém podobné péči o dítě, nikdy neříkejte věci jakože "kupšáte" nebo "dáváte napapat" svojí rakovině. Ani vaše zoufání si nad tím, že vaše rakovinka zřejmě onemocněla mykoplazmaty (tfuj) se kupodivu nesetká se soucitem, ale spíše s šokovaně otevřenou držkou.

4) Ani pěstujete-li jiné buňky než rakovinné, moc o nich nemluvte. Hlavně o jejich původu. Lidé nelaboratorní zřejmě mají problémy s ekonomickým myšlením a recyklací a proto nejsou schopní pochopit, že potřebujete-li kožní buňky, jsou zbytky po obřízce nejlepší zdroj.

5) Radši se příliš neúčastněte ani diskuzí o technice. Lidé nelaboratoní jsou velmi nepraktičtí. Sice se vesrze rádi baví o nudných věcech jako telefony, tablety či notebooky, nejsou ale schopni docenit výhody wormsorteru, a to ani když jim vysvětlíte, že do této úžasné mašinky stačí nalít vaše červíky a ona vám je sama rozplcá do desek v přesném počtu, podle velikosti dané vývojovým stádiem a dokonce i vyhodnotit jejich viabilitu. Ani jiné velmi praktické laboratorní vybavení se nesetká zrovna s úspěchem.

6) Lidé nelaboratorní jsou velmi bojácní. Řeknete-li tedy před nimi, že jste na sebe dnes omylem chrstli trochu mutagenu nebo pracovali s GMO, můžete očekávat, že si s vámi nepodají ruku v domění, že by jim do rána mohlo vyrašit třetí oko.

7) Ani diskuze o literatuře nemohu doporučit. To, že teď čtete velmi napínavý článek a netrpělive čekáte, jak to s těma kinázama dopadne, se mezi nelaboratorními lidmi setká s větším odporem než kdybyste řekli, že vaše nejoblíbenější kniha je 120 dnů sodomy.

8) Svěříte se-li v diskuzi o klipech s lidmi nelaboratoními s tím, že jste nedávno na youtube narazili na opravdu nádherné ztvárnění procesu RNA interference, očekávejte namísto potlesku spíše shnilé rajče mezi očima.

To be continued...